Budoucí mise budou vyžadovat velké množství elektrické energie pro podporu astronautů a nové technologie. Množství tepla vytvořeného tímto výkonem musí být odstraněno, aby všechny systémy kosmických lodí mohly fungovat.
Výzkum má za cíl vývoj integrovaného dvoufázového zařízení (varné/kondenzační), které tento rok odstartuje k Mezinárodní vesmírné stanici. „Vzhledem k tomu, že se směs kapalina/pára chová ve vesmíru odlišně, vědci potřebují prozkoumat, jak se var a kondenzace mění v mikrogravitaci, a získat data potřebná k aplikaci toho, co jsme se naučili, k návrhu budoucích systémů přenosu tepla,“ uvedla inženýrka Nancy Hall z výzkumného centra NASA Glenn Research Center.
Tento experiment je kritický pro budoucí mise NASA, které vyžadují zvýšenou účinnost nad rámec současných jednofázových systémů. NASA již dříve spolupracovala s Purdue University na vývoji parní kompresní chladničky, která bude fungovat při nulové gravitaci a v různých orientacích, aby poskytovala déle trvající a výživnější jídlo pro astronauty.