Chcete doma dýchat čistý vzduch? Klimatizace vám ho zajistí

Moderní klimatizace dnes umí vzduch zbavit bakterií, virů, prachu, pylu, a dokonce i zápachu. Stačí si vybrat tu vybavenou speciálními filtry, které se o všechno postarají. Většina klimatizačních zařízení pracuje se vzduchem v místnosti a to tak, že ho nasaje, prožene přes filtry a vyčištěný ho vrátí zpět do místnosti. Mezitím ho navíc podle potřeby zvládne ochladit nebo ohřát.

Filter replacement. Service for the replacement of air filters. Air filters.

Nějaký typ filtrů zajišťující čištění vzduchu najdete v každé klimatizaci. Jak si ale vybrat ty správné a co od nich očekávat? Níže Vám přestavíme ty nejběžnější druhy, se kterými se můžete setkat.

Filtry se všeobecně dají rozdělit na aktivní a pasivní. Ty aktivní ocení nejvíce alergici a další, kteří trpí dýchacími potížemi. Jsou totiž přímo určené k čištění vzduchu. Patří sem například ionizátor a plazmový filtr. Aktivní prvky spotřebovávají elektrickou energii a najdete je pouze u některých moderních typů klimatizací.

Téměř každá značka vyrábějící klimatizace má pro plazmový filtr vlastní pojmenování (můžete ho najít jako Plazma Pure filer, Plasmaster, STOP Virus a další). Částečky prachu jsou elektrostaticky nabity a zachyceny na plazma elektrodě. Díky tomu je schopna inaktivovat nebo odstranit z proudu vzduchu 99,9 % patogenů.

Pasivní (mechanické) filtry obsahují nejrůznější látky a najdete je i u základních modelů klimatizací. Vyžadují pravidelnou údržbu a je potřeba je měnit. Níže vám představíme ty nejběžnější typy.

Prachový/vzduchový filtr – jedná se o základní typ, který pokrývá celou plochu výparníku vnitřní jednotky. Zabraňuje vniknutí hrubých nečistot a prachu do klimatizace.

Antibakteriální filtr – vyniká vysokou schopností zachycovat prach a sterilizace. Jeho povrch je bio-bakteriocidní, v případě uchycení mikrobu, naruší tato vrstva jeho metabolismus a omezí jeho růst.

Filtr s katechinem – katechin je výtažek ze zeleného čaje a má oxidační a sterilizační účinky. Aktivní enzymy vytváří benzenové jádro, které pohlcuje pachy a škodlivé látky. Dlouhodobě zachycuje a sterilizuje prachové částice, roztoče i tabákový kouř.

Filtr s ionty stříbra – ionty se po sterilizaci samy obnovují a efektivně zabraňují množení bakterií a mikroorganismů (ničí více jak 99 % bakterií).

Filtr s aktivním uhlím – má schopnost absorpce organických látek z ovzduší i tekutin. Rychle pohlcuje různé pachy i škodlivé plyny (např. benzen, formaldehyd a amoniak).

Dezodorizační filtr – oxidační a redukční účinky iontů generovaných pomoci keramických částic účinně eliminují nepříjemné pachy.

Fotokatalycký filtr – pracuje na bázi fotokatalýzy, která likviduje nebezpečné bakterie a viry. Tato technologie je založena na použití oxidu titaničitého, který neutralizuje škodlivé bakterie.

HEPA filtr – HEPA je zkratkou z anglických slov High Efficiency Particulate Arrestance neboli zachytávání mikročástic s vysokou účinností. Zbavuje vzduch většiny pevných částic a mikroorganismů s účinností až 99, 97 %, a to až do velikosti 0,3 mikrometrů. To je velikost stonásobně menší než průměr lidského vlasu. Tento filtr si dokáže poradit s prachem, viry, bakteriemi, pylem, plísní i cigaretový kouř.

Vícestupňová filtrace zajistí vzduch bez roztočů, bakterií, pylů i prachu.

Filtry v klimatizacích si většinou můžete nejrůzněji nakombinovat. Pro jejich správné fungování byste ale neměli zapomínat na jejich pravidelnou údržbu a výměnu. Optimální četnost kontroly a čištění klimatizace záleží na podmínkách, ve kterých se zařízení používá. Méně častý servis bude vyžadovat jednotka v ložnici rodinného domu, používaná pouze za horkých letních nocí (ideálně je servis a výměnu filtrů provést jedenkrát za půl roku, minimálně pak jednou ročně). Častější údržbu pak budou potřebovat zařízení používané neustále, například v kuchyni restaurace. Tady ji doporučujeme jednou za tři měsíce. Pravidelnou kontrolu ani výměnu filtrů určitě nepodceňujte, jelikož může jejich zanesení významně snížit účinnost klimatizace a neúměrně zvýšit její spotřebu. Vždy je nejlepší svěřit čištění odborníkům z firmy, která vám klimatizaci instalovala.

Posledním krokem k dokonale čistému vzduchu u vás doma, je u klimatizace funkce vysoušení výparníku. Ta funguje tak, že několik minut po vypnutí jednotky dále běží ventilátor a vysouší výparník. Zabrání se tak šíření bakterií a tvorbě plísní přímo v zařízení.

Teď už vás žádní roztoči, bakterie ani viry doma neohrozí. Stačí si vybrat tu správnou klimatizaci, filtry a pravidelně se o ní starat. A pak už můžete dýchat bez obav.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4477231/
https://www.81klima.cz/
https://www.gavri.cz/clanky-o-cistickach-vzduchu/cisticka-vzduchu-s-hepa-filtrem–co-to-je-a-jak-funguje/